Predavanje: Misliti NOB ponovno: Partizanska ekologija
Vabljeni na predavanje Misliti NOB ponovno: Partizanska ekologija, ki bo v četrtek, 24. aprila, ob 17. uri v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije.
Na predavanju bo dr. Gal Kirn predstavil poglavje iz nove knjige Spomin na osvoboditev, ki se ukvarja s prakso partizanske ekologije iz časa druge svetovne vojne. Predavatelj bo interpretiral vrsto partizanskih umetniških del – od katerih jih velik del hrani naš muzej – ki jim je uspelo upodobiti neizmerno senzibilnost za nečloveški svet, rastline, živali in zlasti gozdove. Predstavljeni bodo tropi v pesmih, proznih delih, risbah in grafičnem gradivu, kjer gozd postane zatočišče, mesto upora in obljuba osvoboditve. Hkrati bo izpostavljen vznik nastajajoče politične partizanske subjektivnosti, ki vključuje zatirane, a tudi raznolike živali, požgana drevesa, ptice, ki kljub trnovim vejam še naprej žvrgolijo, ter polža kot figuro, ki jugoslovanske partizane poveže z zapatističnim gibanjem. V samem zaključku bo odprto še vprašanje ob 80-letnici osvoboditve: kako lahko dediščino upora aktiviramo danes in koliko nam lahko tu pomaga “digitalni spomin”?
O predavatelju
Gal Kirn je zaposlen na Evropski Univerzi Viadrina ter kot znanstveni sodelavec na Filozofski fakulteti, kjer raziskuje na svojem projektu “Protesti, umetniške prakse in kultura spomina v post-jugoslovanskem kontekstu” (ARRS, št. J6-3144, 2021–25). Kirn se je v svojem raziskovalnem delu ukvarjal s tematiko tranzicije v socialistični in postsocialistični kontekst, še posebej so ga zanimale spremembe na področjih umetnosti, politike in spomina. Objavil je tri monografije v angleškem jeziku Memory of Liberation, Partisan Counter-Archive. Retracing the Ruptures of Art and Memory in the Yugoslav People’s Liberation Struggle in Partisan Ruptures. Self-Management, Market Reform and the Spectre of Socialist Yugoslavia. Je tudi (so)urednik, z Natasho Ginwalo in Niloufar Tajeri, knjige Nights of the Dispossesed. Riots Unbound; z Marianom Burchardtom pa je objavil zbornik Beyond Neoliberalism: Social Analysis after 1989.